Jak kupić mieszkanie, żeby nie żałować

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w naszym życiu. Dlatego też tak ważne jest stopniowe zaplanowanie poszczególnych działań związanych z poszukiwaniem naszego wymarzonego M. Oto najważniejsze z nich.

Szukanie oferty

Poszukiwania warto rozpocząć od Internetu. Wpisujemy w wyszukiwarkę słowa kluczowe związane z szukanym przez nas mieszkaniem, na przykład „mieszkania Łódź nowe” i przeglądamy wybrane oferty. Dobrym pomysłem jest też wybranie się na targi mieszkaniowe. W ich trakcie nie tylko będziemy mieli okazję porozmawiać z deweloperem i rozwiać wszelkie wątpliwości, lecz także otrzymać katalogi z opisami poszczególnych inwestycji, a nawet zniżki, gdybyśmy zdecydowali się na zakup jednego z mieszkań.

Bardzo ważne na tym etapie jest dokładne sprawdzenie dewelopera. Powinna być to firma rzetelna, która dotrzyma wszystkich warunków umowy i odda mieszkanie na czas. W tym celu warto udać się do biura na bezpośrednie spotkanie oraz sprawdzić opinie na jego temat na forach internetowych. Możemy również poprosić dewelopera, by przedstawił nam wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej – znajdziemy tam wiele przydatnych informacji na temat działalności firmy.

Ustalenie ceny z deweloperem

Warto spróbować podjąć z nim negocjacje. Najczęściej na rabaty liczyć możemy, gdy jesteśmy pierwszym klientem danej inwestycji lub kupujemy ostatnie mieszkanie. Często także deweloper dodaje gratis na przykład miejsce w garażu podziemnym, którego cena przeważnie waha się od 20 do 30 tysięcy złotych.

Pozwolenie na budowę

Zanim podpiszemy umowę i wpłacimy pieniądze, sprawdźmy, czy firma posiada pozwolenie na budowę. Jeżeli nie, z zakupem należy wstrzymać się aż do momentu, gdy je zdobędzie. W przeciwnym wypadku może ono zostać uznane za tak zwaną samowolną budowę i wydany może zostać zgodnie z prawem nakaz rozbiórki.

Finansowanie kupna mieszkania

Jeżeli nie dysponujemy gotówką, musimy złożyć wniosek kredytowy w wybranym banku. Poza standardowymi dokumentami, potrzebny będzie także akt notarialny lub umowa przedwstępna zakupu nieruchomości, oświadczenie dewelopera, odpis z księgi wieczystej oraz wycena mieszkania, dokonana przez rzeczoznawcę majątkowego.

Podpisanie umowy u notariusza

Na tym etapie należy także odebrać akt notarialny własności mieszkania oraz uregulować ewentualne ostatnie opłaty.


Article Categories:
Biznes

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://beesafe.pl/porady/dopuszczalna-predkosc-na-drogach/ zobacz wiecje https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/lusterka/