Jak odkamienić pralkę – poznaj sprawdzone metody

Zastanawiasz się, jak odkamienić bęben i grzałkę w pralce? Zaopatrz się w środek do czyszczenia pralki i postępuj według naszych wskazówek. Dowiedz się, jak na co dzień możesz dbać o wewnętrzne części urządzenia, które mogą korodować pod wpływem twardej wody. Podpowiemy Ci również kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się kamienia domowymi sposobami.

Przeczytaj artykuł i sprawdź:

  • Dlaczego w pralce osadza się kamień?
  • Jaki płyn do czyszczenia pralki będzie najlepszy w walce z kamieniem?
  • Jak odkamienić pralkę domowymi sposobami?

Skąd się bierze kamień w pralce?

Pralka to urządzenie, z którego korzysta się nawet kilka razy w tygodniu. To niezbędny sprzęt, kiedy w domu mieszka zarówno mała, jak i duża rodzina. Jeśli odpowiednio nie zadbasz o pralkę, osiadający na metalowych częściach kamień może znacząco skrócić okres jej działania. To, co potocznie nazywa się kamieniem, to nic innego jak osady wapienne znajdujące się w twardej wodzie. Pod wpływem wysokiej temperatury zawarte w wodzie cząsteczki magnezu i wodorowęglanu wapnia rozkładają się na jony, z których wytrąca się charakterystyczny osad.

Jeśli nie usunie się go w porę, kamień zaczyna się nawarstwiać, tworząc twardą skorupę na metalowych częściach w pralce – np. na bębnie, pompie pobierającej wodę, filtrze czy na grzałce. Kamień możesz zauważyć też na kołnierzu, a nawet na drzwiczkach pralki. Kiedy osadu będzie bardzo dużo, może on spowodować głośną pracę urządzenia, większe zużycie energii elektrycznej w trakcie prania, a nawet całkowite popsucie się podzespołów we wnętrzu pralki. Zamiast czekać na usterkę, działaj prewencyjnie i zacznij regularnie odkamieniać swoją maszynę piorącą, by posłużyła Ci przez kolejne lata.

Środek do czyszczenia pralki – który będzie najlepszy?

Na rynku znajdziesz mnóstwo środków do okamieniania pralki od wielu producentów. Zazwyczaj płyn do czyszczenia pralki, proszek, żele czy granulki mają podobny skład i działanie. Zawierają kwasy podobne do tych naturalnych oraz nieszkodliwe inhibitory korozji. Zaletą tego typu produktów jest to, że chronią pralkę nie tylko przed kamieniem, ale też przed brudem, który zbiera się w jej wnętrzu z resztek kapsułek piorących, płynu do płukania, proszku i włókien tkanin. To powoduje nieprzyjemny zapach z wnętrza pralki, powstawanie osadów i zatykanie się filtrów odprowadzających wodę. Stosowanie specjalnych środków do czyszczenia daje dłuższe życie pralce, a także chroni jej gumowe uszczelki i metalowe części.

Stosując środki czyszczące, należy za każdym razem trzymać się instrukcji na opakowaniu i uważać, aby produkty o silnym działaniu odkamieniającym nie dostały się do oczu. W zależności od rodzaju odkamieniacza trzeba wsypać lub nalać go na dno bębna bądź do kasetki na płyn i ustawić program piorący z wysoką temperaturą. Po zakończeniu cyklu prania warto dodatkowo włączyć samo płukanie bębna, aby pozbyć się ewentualnych resztek środka chemicznego. Taki zabieg odkamieniania należy wykonywać regularnie (minimum 3 razy w roku). Dzięki temu osad nie będzie miał szans, by skumulować się po praniu na częściach we wnętrzu Twojej pralki. Wybierz odpowiednie preparaty do czyszczenia i zamów je w sklepie internetowym Allegro. To właśnie tam znajdziesz największy wybór żeli, kapsułek czy granulek odkamieniających w przystępnych cenach.

Jak odkamienić pralkę bez użycia chemii?

Nie lubisz stosować chemii i zastanawiasz się, w jaki sposób odkamienić pralkę? Czy istnieją jakieś inne, bardziej ekologiczne, a może i nieco tańsze środki? Oczywiście, że tak! Wystarczy, że użyjesz składników, które często są stosowane w kuchni. To kwasek cytrynowy, sok z cytryny i ocet. Aby pozbyć się kamienia z pralki jest kilka sposobów.

Wlej butelkę octu bezpośrednio do bębna lub wsyp do niego 0,5 kg kwasku cytrynowego. Większe opakowania bez problemu kupisz na wspomnianej wyżej stronie internetowej. Następnie ustaw program piorący z najwyższą temperaturą. Podobnie jak przy użyciu środków do czyszczenia, należy później dobrze wypłukać pralkę, by pozbyć się charakterystycznego zapachu zastosowanych produktów. Jeżeli kamień osadził się na fartuchu pralki i drzwiczkach, zrób domową pastę z octu, odrobiny wody, sody oczyszczonej i soku z cytryny. Wytrzyj zakamienione elementy urządzenia, a po kilku minutach przetrzyj mokrą szmatką – i gotowe!

 

 


Article Tags:
· · · ·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://ciekawostki-porady.blogspot.com/ Industrialna konsola z półką do przedpokoju