Ortopedia dziecięca jest oddzielną dziedziną medycyny. Zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem, a także profilaktyką chorób i urazów układu ruchu u najmłodszych pacjentów – od pierwszych dni życia aż do ukończenia 18 lat. Dowiedz się, z jakim problemem należy zgłosić się do ortopedy dziecięcego i jak przygotować się do wizyty. O szczegóły zapytaliśmy ekspertów kliniki Ortodentika w Łukowie.
Jakie dolegliwości leczy i diagnozuje ortopeda dziecięcy?
Ortopeda dziecięcy zajmuje się rozmaitymi problemami związanymi z budową i funkcjonowaniem kończyn, stawów i kręgosłupa u najmłodszych pacjentów. Rozpoznaje on i leczy zarówno wady nabyte i urazy, jak i wady wrodzone. Do najczęściej diagnozowanych w gabinecie ortopedy dziecięcego schorzeń należą:
- dysplazja stawów biodrowych (u noworodków),
- koślawe i szpotawe kolana,
- płaskostopie,
- stopy wydrążone lub płasko-koślawe,
- kręcz karku,
- lordoza,
- skolioza,
- kifoza,
- pozostałe wady postawy.
Do ortopedy dziecięcego należy udać się również w przypadku urazu dziecka, w tym złamań czy skręceń – dodaje specjalista kliniki Ortodentika w Łukowie. Odpowiednie leczenie powypadkowe pomoże malcowi możliwie jak najszybciej powrócić do pełnej lub możliwie jak największej sprawności.
Z jakimi symptomami zgłosić się do ortopedy dziecięcego?
Rodzice niekiedy mogą nie być świadomi, że problemy ich dziecka związane są właśnie z wadami rozwoju kości czy patologii w układzie mięśniowo-szkieletowym. Opiekunowie najmłodszych maluchów, w tym szczególnie noworodków, powinni zwrócić uwagę na:
- ograniczone ruchy bioder lub nienaturalne fałdy skóry w ich okolicy,
- asymetryczne ruchy nóg,
- nogi różnej długości,
- stopę końsko-szpotawa lub inne deformacje stóp,
- głowę obracającą się tylko w jednym kierunku,
- deformacje palców dłoni,
- problemy w obrębie stawów (np. obrzęk lub zaczerwienienie).
Niepokój powinny budzić również wszelkie symptomy zaburzeń pracy mięśni. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy ortopedy dziecięcego. Rodzice starszych dzieci muszą też zwracać uwagę na takie objawy, jak:
- podejrzenie płaskostopia lub innych dysfunkcji w obrębie stopy,
- wszelkie deformacje klatki piersiowej, stawów czy w obrębie kończyn,
- narośle kończyn,
- nieprawidłowy, np. ciężki chód,
- problemy w obrębie stawów, np. opuchlizna czy zaczerwienienie,
- bóle mięśni i kręgosłupa, a także stawów i kończyn,
- wszelkie problemy podczas leczenia urazów (nadmierna bolesność itp.).
W przypadku złamań, skręceń czy innych urazów niezwykle ważna jest nie tylko opieka specjalisty w trakcie ich leczenia, lecz także wizyty kontrolne po jego zakończeniu – mówi nam ekspert kliniki Ortodentika w Łukowie. Tylko dzięki kompleksowemu zajęciu się problemem dziecko czy nastolatek może wrócić do możliwie jak największej, często nawet pełnej, sprawności.
Jak przygotować się do wizyty u ortopedy dziecięcego?
Wizyta u ortopedy dziecięcego w wielu aspektach nie będzie różnić się od wizyty u innego specjalisty. Możliwe jest zarówno umówienie się na nią w ramach usług Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie. Chociaż usługi publiczne są darmowe, zazwyczaj czas oczekiwania na nie będzie dość długi. Jest to istotne szczególnie w nagłych wypadkach, a także u dzieci, u których wystąpiły wady rozwojowe. Ich wczesne wykrycie i wyleczenie pozwala dziecku na odzyskanie pełnej sprawności. Terapia rozpoczęta zbyt późno może nie przynieść już tak dobrych efektów. Przed udaniem się do kliniki należy przygotować wszystkie potrzebne dokumenty, w tym szczególnie książeczkę zdrowia dziecka, a także wszelkie wyniki badań oraz dokumentację poprzednich wizyt. Jeśli dziecko nie jest jeszcze zarejestrowane w danej przychodni, konieczne będzie przyjście na wizytę co najmniej 15 minut wcześniej, aby wypełnić kartę pacjenta. Znaczenie może mieć również strój dziecka, który powinien być komfortowy, a także ułatwiający badanie miejsca problemu, np. kręgosłupa czy stopy.
Pierwsza wizyta – kiedy się na nią wybrać?
Pierwsza wizyta u ortopedy dziecięcego powinna odbyć się jeszcze przed ukończeniem przez dziecko 4. tygodnia życia, najpóźniej w 6. tygodniu życia. Wtedy też wykonuje się badanie USG, mające na celu diagnostykę dysplazji bioder. Kolejne wizyty powinny odbywać się kolejno między 7. a 8. miesiącem, a następnie ok. 2 roku życia. Należy pamiętać, że ortopeda dziecięcy nie tylko leczy rozmaite przypadłości, lecz także je diagnozuje. Wady rozwojowe bardzo często można skorygować, konieczne jest jednak ich wczesne rozpoznanie. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie rozwoju malca od jego najwcześniejszych etapów.