Prefabrykowane ściany betonowe a konstrukcja fundamentu

Domy z prefabrykowanych ścian betonowych buduje się w oparciu o zupełnie inne rozwiązania konstrukcyjne. Nic w tym dziwnego – tak zwane prefabrykaty istotnie skracają czas budowy, ograniczając go wyłącznie do niezbędnych prac związanych ze stawianiem gotowych już ścian. Zmiany te obejmują również kwestię budowy fundamentów!

Ławowe, czy płytowe?

Prefabrykowane ściany betonowe całkowicie zmieniają kwestię obciążenia fundamentów. Ich konstrukcja jest dociążana momentalnie a nie stopniowo, co wiąże się z koniecznością dodatkowego zabezpieczenia ich struktury za pomocą specjalnych oczepów. Oczywiście dobrze wykonane (i zabezpieczone) fundamenty, doskonale zniosą obciążenia ścian prefabrykowanych i to niezależnie od ich struktury.

Jaki zatem typ fundamentu będzie najlepszy? Wszystko zależy od konstrukcji budynku, jej złożoności itd., a więc wielu złożonych i skomplikowanych parametrów. W większości przypadków można decydować się na obydwa typy fundamentów. Co więcej – w przypadku wyboru tak zwanych „ławówek”, można wykonać je podobnie jak ściany, tj. w sposób prefabrykowany.

Zbrojenie – porady praktyczne

Przygotowywane wcześniej fundamenty muszą – podobnie jak prefabrykowane ściany betonowe – być odpowiednio zaprojektowane i wylane w miejscu produkcji. Najczęściej jest nim hala produkcyjna, która posiada niezbędny zestaw do budowy prefabrykatów. Ta forma montażu nie uwzględnia już poprawek! Wszystkie czynniki, czyli obciążenia pionowe, poziome i statyczne, muszą być przewidziane już w biurze projektowym.

To samo dotyczy zbrojenia prefabrykatów. Sposób rozmieszczenia poszczególnych prętów ma istotne znaczenie w kontekście trwałości bloków fundamentowych. Olbrzymie znaczenie mają tu warunki gruntowe. Podłoże o mniejszej stabilności wymaga zastosowania rozleglejszych i bardziej stabilnych fundamentów, co ma przełożenie na jakość zbrojenia.

Usztywnienie jest ważne

Niewielka stabilność ław fundamentowych (opcjonalnie płyt) związana ze stawianiem prefabrykowanych ścian betonowych, wiąże się z koniecznością ich dodatkowej stabilizacji. W tym celu stosuje się dodatkową płytę żelbetową, która posiada specjalny, zabudowany oczep. Osadza się go w gruncie, dzięki czemu całość jest dodatkowo wzmocniona i zabezpieczona.

Podsumowując, prefabrykowane ściany betonowe zmieniają w pewnym stopniu sposób montażu fundamentów, ale nie wykluczają dotychczasowych metod jego budowy. I choć w większości przypadków stawia się na rozwiązania płytowe, to często istnieje również możliwość montażu gotowych struktur ławowych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie prefabrykowane ściany betonowe http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny.


Article Tags:
·
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts