Problemy natury estetycznej i zdrowotnej przybierają najróżniejsze formy. Sposoby radzenia sobie z nimi również nie są sobie równe. W zależności od tego, jaki efekt chce się osiągnąć, a także jak bardzo defekt estetyczny jest zaawansowany, borykająca się z nim osoba może zwrócić się do różnych specjalistów. Będzie to kosmetolog lub lekarz medycyny estetycznej. Czym jednak różnią się te dwie dziedziny umożliwiające poprawę zewnętrznego wyglądu?
Ingerencja w tkanki — elementarna różnica
Jednym z podstawowych aspektów, jaki należy uwzględnić, jest poziom ingerencji wykonywanych zabiegów w tkanki. W przypadku kosmetologii przeprowadzane procedury będą miały charakter zewnętrzny, powierzchowny. Kosmetolog nie będzie posługiwał się instrumentami i narzędziami, które mogłyby powodować przerwanie ciągłości naskórka. Dlatego wśród zabiegów, których może się podjąć, znajdują się np. peelingi, masaże, makijaże permanentne, manicure, pedicure, przeprowadzanie epilacji, czy niektórych procedur o działaniu biorewitalizującym.
W przypadku medycyny estetycznej, zabiegi wykonywane przez lekarza mogą charakteryzować się większą ingerencją. Posiada on uprawnienia do stosowania niektórych instrumentów medycznych, do jakich należą np. igły, czy wprowadzana pod skórę kaniula np. w zabiegu z zastosowaniem nici liftingujących. To właśnie lekarz medycyny estetycznej wykona zabieg podania toksyny botulinowej, czy iniekcji kwasu hialuronowego w celu wykonania wolumetrii twarzy. Procedury wchodzące w zakres medycyny estetycznej mogą oddziaływać nie tylko na skórę, ale także na głębsze tkanki dzięki bezpośredniemu podaniu w ich okolice ustalonych substancji i preparatów.
Kompetencje osób wykonujących zabiegi
Inny aspekt dotyczy kwalifikacji zawodowych. W przypadku medycyny estetycznej zabiegi wchodzące w jej zakres mogą być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza, który ukończył stosowne studia i posiada uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Jeśli natomiast chodzi o kosmetologa, również posiada wykształcenie medyczne, ale specjalizuje się w zabiegach o niższym stopniu ingerencji.
Zakres wiedzy w przypadku kosmetologii i medycyny estetycznej różni się w dużym stopniu. Co więcej, osoby bez wykształcenia medycznego i dyplomu nie mogą wystawiać recept. W razie wystąpienia skutków ubocznych u kosmetologa konieczne jest zwrócenie się do swojego lekarza internisty celem uzyskania recepty na leki, gdyby pojawiły się komplikacje pozabiegowe.
Rodzaj efektów, jakie chce się osiągnąć
Kosmetologia skupia się w głównej mierze na zabiegach poprawiających kondycję skóry przez nawilżanie, odżywianie, eliminację powierzchownych niedoskonałości. Zabiegi kosmetologiczne mogą także pomagać w wyrównywaniu kolorytu skóry, działać odprężająco i relaksująco. Niektóre z nich służą oczyszczaniu, eliminowaniu zaskórników, zmian trądzikowych i ogólnej poprawie wyglądu.
Z kolei procedury wchodzące w zakres medycyny estetycznej mogą skupiać się na ulepszeniu konturów twarzy, modelowaniu sylwetki, jej wyszczuplaniu, ale i również odmładzaniu przez usuwanie i wygładzanie zmarszczek. To ponadto bardziej zaawansowane usuwanie przebarwień z pomocą laserów, czy nadawanie skórze większej jędrności i elastyczności.
W przypadku medycyny estetycznej finalne efekty mogą być bardziej wyraziste i utrzymywać się dłużej. W niektórych sytuacjach wystarczy pojedynczy zabieg, aby uzyskać oczekiwane rezultaty. Kosmetologia skupia się bardziej na metodach łagodniejszych, dlatego też nie z każdym problemem jest w stanie się uporać. Warto jednak zauważyć, że rekonwalescencja po zabiegach kosmetologicznych może trwać krócej.
Kosmetologia, a medycyna estetyczna
Wbrew pozorom różnice między medycyną estetyczną i kosmetologią są znaczne. Należą do nich kwalifikacje personelu, specyfika substancji wykorzystywanych w zabiegach, poziom ingerencji w naskórek i tkanki, a także sam zakres procedur zabiegowych. Umawiając się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi uzyska się dokładną informację, jaki zabieg jest wskazany w przypadku konkretnego problemu.